Пятница, 26-04-2024, 14:56
 
Начало Каталог статей Регистрация Вход
Вы вошли как "Гость" · RSS
Меню сайта
Форма входа
Наш опрос
Оцініть мій сайт

Результаты · Архив опросов

Всего ответов: 82
Каталог статей
» Статьи » Мої статті

ВЕЛЕТНІ І ЛІЛІПУТИ
Артем Стельмашов
Українська газета, № 2 (334) 19-25 січня 2005 р.

За кількістю політичних партій Україна посідає почесне місце в рейтингу “політичнобожевільних” країн.
Таке враження, що в нашій державі кожна амбіційна особа спить і бачить себе лідером партії. От і створюються партії великі й маленькі, розмножуються, клонуються, діляться.
Навіщо народжуються партії? Коли вони помирають? Кому це потрібно? Які партії та ідеї мають перспективи, а які вже ні?
Ці питання кореспондент “Української газети” обговорив з політологом, головою правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимиром Фесенком.

ПОЛІТИЧНА ХВОРОБА

На запитання, чому в Україні на сьогодні знову більш як 100 партій, більшість з яких не мають ні ресурсів, ні ідеології, Фесенко відповів, що це є «політична хвороба молодих демократій». Він зазначив, що така сама проблема і в Росії, Грузії та інших країнах.
Головною причиною такої великої кількості партій і нової хвилі створення партій в Україні політолог вважає перехід до пропорційної виборчої системи. На його думку, не слід турбуватися з цього приводу. Експерт прогнозує, що дрібні партії поступово зійдуть з політичної арени, бо в них немає ніяких перспектив, крім того, що за рахунок об’єднання з іншими силами проводити своїх лідерів до парламенту або до місцевих рад. Фесенко наостанок висловив прогноз, що скоро розпочнеться “природний відбір” і невеликі політичні партії зійдуть з політичної авансцени.

В ПОШУКАХ ЛІДЕРІВ

На думку політолога, головним суб’єктом парламентських виборів 2006 року будуть виброрчі блоки. Парламентська виборча кампанія буде проходити трохи більш як за рік після президентських виборів, і буде проходити під емоційним впливом президентських виборів, вважає експерт. За його словами, «той символічний капітал, який збережуть основні фігуранти цих виборів, в першу чергу, Віктор Ющенко і, можливо, хоч тут криза, Віктор Янукович, буде основним чинником на виборах 2006 року».
Політолог докладно зупинився на тих політичних силах, які, на його переконання, матимуть великі шанси на подолання виборчого бар’єру навіть у тому випадку, якщо він буде трохи більший, ніж той що існує зараз (3%).
Експерт зазначив, що поки не відомий формат політичної сили, що буде пов’язана з ім’ям Ющенка. Хоча й заявлено про створення “під Ющенка” єдиної партії, але політолог припускає, що, скоріш за все, у виборах-2006 знову буде у брати участь коаліція або виборчий блок з тією чи іншою назвою, який буде орієнтуватися на Ющенка. Політолог вважає, що у цієї сили буде проблема з лідерами, «бо вже не поставиш Ющенка на перше місце в партійному списку. Треба буде шукати лідерів». На пошук та «розкрутку» лідерів поки є один рік.
Фесенко зауважив, що ще складніше визначити долю тих політичних сил, які підтримують Віктора Януковича, бо зараз важко сказати як складеться його доля і доля Партії регіонів. Він припустив, що тут будуть певні розколи, хоча поки що невідомо, наскільки вони будуть суттєвими, якою буде партійна політична база Януковича, чи прийме він сам для себе рішення залишитися в політиці, задається питаннями політолог. Хоча сам Янукович заявляв про свій намір залишитися політичним гравцем, але Фесенко не впевнений, що саме так і буде. Експерт мотивує свій сумнів тим, що зараз багато хто з тих, хто фінансував і підтримував президентську кампанію Януковича, від нього або вже відійшли, або відходять, а це може вплинути на рішення екс-прем’єра. На думку Фесенка, саме у цьому є основна інтрига.
У випадку відходу Януковича від політики, його виборці все одно залишаться. Той хто цим символічним політичним капіталом скористається, той і буде конкурувати з політичними силами, які орієнтуються на Ющенка, вважає політолог. За його словами, скоріш за все, частину тих виборців, які підтримували Януковича, на свій бік перетягне політична сила, яку очолить Володимир Литвин. На думку Фесенка, спікер Верховної Ради також очолить якийсь виборчий блок.
Комуністи підуть на парламентські вибори-2006 самостійно, переконаний експерт. Він прогнозує, що КПУ здобуде трохи більше відсотків на виборах-2006, ніж їхній лідер Петро Симоненко на президентських виборах-2004. Результат комуністів залежатиме від того, наскільки ефективно вони побудують свою партійну роботу в міжвідомчий період і наскільки ефективно вони проводитимуть виборчу кампанію.
Фесенко вважає, що соціалісти на виборах-2006 матимуть певні перспективи і окремою політичною силою, але не виключив, що Олександр Мороз може створити більш широкий політичний блок, в основі якого буде СПУ.
Політолог впевнений, що великі шанси на подолання виборчого бар’єра матиме політична сила, яку очолить Юлія Тимошенко, проте наголосив, що коло її прихильників навіть після “помаранчевої революції” залишається обмеженим. За його словами, на результат Тимошенко матиме вплив те, чи стане вона прем’єр-міністром, буде вона працювати в уряді, чи в опозиції.
Експерт зазначив, що непогані шанси на виборах-2006 матимуть неідеологічні політичні проекти або проекти нових політичних ідеологій. Можуть знову з’явитися шанси у “зелених” або у якогось нового екологічного блоку. За його словами, тут усе залежить від ефективності їхньої організаційної роботи та виборчої кампанії.
Також можуть вдало проявити себе на виборах-2006 сили, що орієнтуватимуться на нове покоління. Крім того, матимуть деякі шанси політичні проекти, спрямовані на середній клас, який зараз формується та динамічно розвивається в Києві та інших великих містах. У них з’являється, хоча й обмежена, проте динамічна соціальна база.

ІДЕОЛОГІЧНІ ДОДАТКИ

На запитання, які перспективи які політичні ідеї є найбільш перспекктивними з точки зору виборів-2006, Фесенко відповів, що на наступних парламентських виборах обов’язково “будуть розігрувати ідею єдності України. На цьому ідеологічному фундаменті буде працювати Володимир Литвин та можливо деякі інші політичні сили”. На думку експерта, ця ідея буде “однією з головних ідеологічних фішок” на виборах-2006.
Крім того, буде у виборчій кампанії буде використовуватися і ідея федералізації України. Робити це будуть ті сили, які або будуть підтримувати Януковича, або користуватися його символічним політичним капіталом, здобутим на президентських виборах.
Політолог вважає, що зросте увага і до ліберальних ідей у зв’язку з посиленням ролі середнього класу. Але цей ідеологічний прошарок є дуже обмеженим, зауважив Фесенко. Опитування показують, що на ліберальні ідеї, на лібералізм як такий, у класичному вигляді орієнтується лише близько 1% виборців. “Тому якщо й подавати виборцям ліберальні ідеї, то трохи в іншій упаковці. Треба розширювати цю ідеологічну базу за рахунок інших ідей. Вона має бути більш різноманітною, не тільки у вигляді ідей класичного лібералізму – зменшення ролі держави в економіці і таке подібне”, - наголосив експерт.
Він прогнозує також спробу створити формат “нових лівих”, про що ведуть розмови віже декілька років. Поки що важко сказати, наскільки ця спроба буде вамогою, але вже є людина, якій подобається цей проект – Юрій Луценко. На думку Фесенка, говорити про “нових лівих” як про електоральний проект ще зарано, але він може мати перспективу, бо лівим потрібно оновлення.
Експерт також вважає перспективними лівоцентристські проекти, представники яких будуть критикувати Ющенка і новий уряд з дієвих ідеологічних позицій, але не з ортодоксально-комуністичних. Вони будуть поєднувати ідеї демократії, європейського вибору, ідеї розвитку ринкової економіки з ідеями соціальної справедливості. Лівоцентристська ідеологія має велику перспективу, але тут дуже багато залежить від того, хто саме буде уособлювати цей напрямок. Якщо його будуть представляти політики пов’язані з великим капіталом і старою владою, наприклад, той самий Сергій Тігіпко, це не сприйматиме значна кількість виборців, які в принципі симпатизуватимуть лівоцентристам, зауважив політолог.
Праві та ліві радикальні ідеї, як і раніше, не будуть користуватися великою повагою виборців. “Такий вже український менталітет. І це дуже добре”, - сказав Фесенко. Він переконаний, що на цих виборах значну роль відіграватимуть не стільки ідеологічні чинники, хоча вони й будуть важливими, а питання, хто саме буде представляти той чи інший ідеологічний напрямок.

ДОВІДКА
Згідно з соціологічним опитуванням Українським інститутом соціальних досліджень та центром "Соціальний моніторинг”, якби вибори до парламенту відбулися наступної неділі, то блок Віктора Ющенка "Наша Україна" здобув би 38,8% голосів, Партія регіонів - 24,3%, Комуністична партія України - 5,8% голосів, Соціалістична партія України - 5,3%, Блок Юлії Тимошенко – 3%, СДПУ(О) – 1,5%, ПСПУ -1,5%, Партія зелених – 1,3%, ПППУ – 1,1%, партія "Трудова Україна" - 1,1% і НАПУ – 1%. 10% опитаних не підтримують жодної з названих партій.

Категория: Мої статті | Добавил: stelmashow (15-07-2006) | Автор: Стельмашов Артем
Просмотров: 1117 | Рейтинг: 0.0

Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz
Категории каталога
Мої статті [35]
Поиск по каталогу
Друзья сайта
Статистика