Суббота, 27-04-2024, 03:57
 
Начало Каталог статей Регистрация Вход
Вы вошли как "Гость" · RSS
Меню сайта
Форма входа
Наш опрос
Оцініть мій сайт

Результаты · Архив опросов

Всего ответов: 82
Каталог статей
» Статьи » Мої статті

ВОРОЖБА
Артем Стельмашов, січень 2005 р.

Чи має Юлія Тимошенко стовідсоткові шанси бути затвердженою на посаду прем’єр-міністра, чи Верховна Рада здатна на якісь неприємні для неї сюрпризи? Чи відбудуться певні структурні зміни у Кабінеті міністрів? Хто посяде найважливіші та найбільш м’які крісла в уряді? Чи вірогідні конфлікти через міністреські портфелі?
Кореспондент «Української газети» шукав відповіді на ці запитання разом з головою правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, політологом Володимиром Фесенком.

МОЖЛИВІ СЮРПРИЗИ

Фесенко вважає кандидатуру Юлії Тимошенко на посаду прем'єр-міністра України "прохідною, хоча можливі сюрпризи".
На думку експерта, Тимошенко зможе переконати більшість депутатів для того, щоб її кандидатура одержала більшість голосів. "Юлія Володимирівна вміє домовлятися", - сказав він.
"А ось скільки вона одержить голосів – це зараз дуже складно передбачити, адже з цим, судячи з усього, є серйозні проблеми, у тому числі й усередині табору, що підтримав Віктора Ющенка на президентських виборах", - зазначив політолог.
Експерт пояснив останні критичні заяви деяких представників "Нашої України" на адресу Тимошенко двома групами причин: "З одного боку, у деяких політичних сил і деяких політиків, зокрема в "Нашій Україні", є принципове неприйняття Тимошенко, зокрема і з тієї причини, що її вважають серйозним конкурентом на виборах 2006 року. Друга причина: йде, на мій погляд, звичайна торгівля. Тобто, в обмін на голосування за її кандидатуру вони хочуть одержати якісь або економічні, або політичні преференції від нового прем'єра".

ХТО КУДИ?

Фесенко зазначив, що новий уряд буде працювати на засадах коаліційності і формувати його будуть “Наша Україна”, Блок Юлії Тимошенко, Соціалістична партія України та, дещо меншою мірою, Партія промисловців і підприємців.
Щодо призначень до майбутнього Кабміну в разі, якщо його очолить Тимошенко, то, на думку експерта, вирішальними будуть два фактори: кадрові претензії “Нашої України” та особисті симпатії Юлії Володимирівни й її оцінка професійних якостей того чи іншого прентендента на певну посаду. Особливо великої ваги “фактор Тимошенко” матиме на призначення до економічного блоку уряду, вважає політолог.
Він вважає, що майбутній перший віце-прем’єр буде більше займатися питаннями макроекономіки, промислової політики та економічного розвитку. Експерт зауважив, що пропозиції щодо цієї посади надходили Юрію Єханурову, хоча не виключив призначення на цей пост Анатолія Кінаха, Віктора Пинзеника і ще цілого ряду інших спеціалістів, які мали досвід урядової або парламентської роботи в цьому напрямку.
Щодо інших призначень до уряду, то політолог вважає, що ситуація майже зрозуміла лише по одному віце-прем’єр-міністру – з питань євроінтеграції. За словами Фесенка, питання вирішено на 99% і це буде Олег Рибачук, який власне сам обрав собі цей напрямок роботи.
Щодо інших віце-прем’єрів питання залишається відкритим, вважає експерт. Зокрема, залишається відкритою позиція віце-прем’єра з питань паливно-енергетичного комплексу. Претензії на неї висловлюють соціалісти, проте, на думку Фесенка, скоріш за все, цю посаду обійме представник “Нашої України” – можливо, Мартиненко.
На крісла віце-прем’єра з питань аграрно-промислового комплексу і міністра аграрної політики претендуватиме НАПУ Володимира Литвина. Хоча це місце можуть віддати й соціалістам, вважає Фесенко. Експерт також не виключив як варіант збереження на посаді аграрного віце-прем’єра Івана Кириленка. Він також зупинився на малоймовірному варіанті, коли місце першого віце-прем’єра віддають НАПУ, а віце-прем’єром з аграрної політики призначають Йосипа Вінського з СПУ.
Посаду віце-прем’єра з гуманітарних питань можливо посяде Микола Томенко. За словами політолога, Томенко представляє нову хвилю політиків і не асоціюється з “шароварщиною”. На цій посаді він приділить багато уваги питанням інформаційної політики, прогнозує експерт.
Фесенко вважає, що у новому Кабміні не буде суміщення посад першого віце-прем’єра та міністра фінансів, яке було у попередньому уряді. Міністерство фінансів мають шанси очолити Сергій Терьохін або Віктор Пинзеник, вважає експерт. Він також не виключив появу в цих розкладах Олександра Турчинова, проте зауважив, що більш вірогідним є його призначення на посаду заступника Державного секретаря. Також він нагадав про претензії на посаду міністра фінансів з боку соціалістів.
Експерт також наголосив, що в уряді можливо з’явиться Міністерство регіональної політики, яке опікуватиметься питаннями розвитку місцевого самоврядування. На цю посаду претендує голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Анатолій Матвієнко.
Серед претндентів на посаду міністра оборони політолог виділив Анатолія Гриценка, який має непоганий військовий досвід у минулому. Він наголосив, що Гриценко розуміє як повинно трансформуватися це міністерство, в тому числі з огляду на євроатлантичну інтеграцію України. Експерт вважає, що Гриценка призначать або міністром оборони, або заступником секретаря РНБО.
Щодо Міністерства внутрішніх справ, то тут найчастіше називають прізвище Короля, який є одним з небагатьох міліцейських генералів, який волею долі опинився свого часу в опозиції. Політолог нагадав, що на цю посаду також претендують соціалісти, однак зауважив, що Король має більші шанси, бо СПУ “не має серйозної фігури на цю посаду”. Він також припустив, що на посаду головного міліціонера може претендувати і НАПУ. Фесенко також сказав, що у перспективі МВС можливо позбавлять певних істотних функцій.
Найбільш імовірним претендентом на посаду міністра закордонних справ є Борис Тарасюк. Проти нього гратиме те, що його призначення (як і призначення Тимошенко) буде критично сприйнято Росією, однак Ющенко наврядчи на це зважатиме. Політолог також не виключив, що на посаді глави МЗС на деякий термін може залишитись нинішній керманич міністерства Костянтин Грищенко, проте зауважив, що вірогідність такого сценарію досить мала.
Досить цікава інтрига закручується навколо Міністерства юстиції. З одного боку, є багато позитивних відгуків щодо Лавриновича, але з іншого, в “Нашій Україні” багато хто не може пробачити йому те, що він зрадив своїм ідеологічним переконанням в обмін на міністерську посаду. Фесенко наголосив на великій кількості сильних і честолюбних юристів як в “Нашій Україні”, де є не менш як п’ять претендентів на посаду міністра юстиції, так і в Блоці Юлії Тимошенко. Зокрема, він назвав Василя Онопенка та Сергія Головатого з БЮТ та Миколу Катеринчука, Володимира Стретовича й Юрія Кармазіна з “НУ”.
На крісло міністра освіти та науки претендує соціаліст Станіслав Ніколаєнко, хоча політолог назвав також малоймовірний варіант збереження на цій посаді Василя Кременя. Фесенко наголосив, що той надто пізно - в останній момент залишив СДПУ(о).
Великі шанси очолити Міністерство культури, на думку політолога, має Оксана Білозір, міністерство у справах сім’ї та молоді – Юрій Павленко. На посаду міністра охорони здоров’я претендуватиме Микола Поліщук з “Нашої України”, але є питання, чи захоче він сам піти на цю посаду з парламенту.
Міністерство праці та соціальної політики ймовірно віддадуть соціалістам, припустив експерт.
Великі шанси залишитися на посаді генерального прокурора має Святослав Піскун як компромісний варіант, хоча на цю посаду можуть претендувати й усі потенційні кандидати на посаду міністра юстиції, вважає Фесенко.
Він також наголосив, що урядові посади і призначення губернаторів будуть розглядатися в єдиному пакеті.
Підбиваючи підсумки, експерт зауважив, що навіть за найсправедливішого підходу незадоволені розподілом портфелей все одно залишаться. Як завжди…


ДО РЕЧІ

Провідні українські політологи досить однозначно оцінють шанси на затвердження кандидатури Юлії Тимошенко на посаду прем’єр-міністра України.

СТОПРОЦЕНТНИЙ ПРЕМ'ЄР

Директор Інституту глобальних стратегій, політолог Вадим Карасьов упевнений, що у Тимошенко хороші шанси на затвердження парламентом її кандидатури на пост прем'єр-міністра України.
На запитання, чи досить великі її шанси на успішне парламентське голосування, Карасьов відповів: "Хороші шанси…100-процентний прем'єр".
За словами експерта, всі останні заяви і коливання найближчих соратників Віктора Ющенка щодо кандидатури Тимошенко розраховані не стільки на дійсне блокування голосування, скільки на те, щоб просигналізувати Ющенку про своє ставлення до його основного кадрового призначення. "Тому все це не виходить за рамки звичайних внутрішньополітичних, внутрішньовидових сигналів", - вважає Карасьов.
На його думку, "а от уже Ющенко, дійсно, ухвалюватиме рішення: якщо він скаже, що потрібно голосувати, і зробить все, щоб донести свою точку зору найближчим партнерам, – це й становитиме остаточне рішення і, власне, сприятиме остаточному рішенню".
Політолог зазначив, що, як і прогнозувалося, швидше, Тимошенко підтримуватимуть опозиціонери і "нові болотяні опозиціонери", ніж соратники Ющенка по революційній і нереволюційній боротьбі. "Це дає нам право говорити, що все ж таки це (коливання соратників Ющенка щодо кандидатури Тимошенко) більше має статус таких внутрішньовидових сигналів, ніж дійсно наміри провалити кандидатуру Тимошенко при голосуванні в парламенті", - вважає Карасьов.

ПІДСТАВИТИ НІЖКУ

Директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малинкович вважає, що шанси Юлії Тимошенко на затвердження парламентом її кандидатури на посаду прем'єр-міністра досить великі.
"Вона може не пройти лише у випадку, якщо Ющенко дасть зрозуміти парламенту, що він не дуже зацікавлений у її проходженні, що він висуває її на це місце лише тому, що взяв на себе такі зобов'язання, підписавши угоду з Тимошенко", - сказав політолог. Проте, він не вважає такий варіант розвитку подій вірогідним.
За словами політолога, “Тимошенко має як дуже палких прихильників, готових на рішучі і радикальні дії, зокрема й проти всіх, хто перешкодить їй затвердитися при владі – хай навіть з команди "помаранчевих", так і дуже велику кількість противників”.
Він також вважає, що Тимошенко, мабуть, спробує стати реальним керівником країни, всієї виконавчої влади.
Малинкович пояснює призначення Петра Порошенка секретарем РНБО тим, що "за таким прем'єром потрібен контроль з боку людини, котра готова "підставити ніжку" Юлії Володимирівні. Думаю, що Порошенко саме така людина. Не думаю, що він задоволений тим місцем, яке йому залишає Ющенко".

При підготовці статті були використані матеріали інформаційного агентства УНІАН.

Категория: Мої статті | Добавил: stelmashow (15-07-2006) | Автор: Стельмашов Артем
Просмотров: 728 | Рейтинг: 0.0

Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz
Категории каталога
Мої статті [35]
Поиск по каталогу
Друзья сайта
Статистика