Пятница, 26-04-2024, 00:07
 
Начало Каталог статей Регистрация Вход
Вы вошли как "Гость" · RSS
Меню сайта
Форма входа
Наш опрос
Оцініть мій сайт

Результаты · Архив опросов

Всего ответов: 82
Каталог статей
» Статьи » Мої статті

ЛЮСТРАЦІЯ
Артем Стельмашов
Українська газета, № 2 (334) 19-25 січня 2005 р.

Народний депутат України Левко Лук'яненко має намір подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про люстрацію.
Він вважає, що люстрація є одним зі способів змінити кадри в Україні. Депутат наголосив на необхідності не допустити того, щоб люди, які були при владі, але за тиждень або за день до виборів одягнули помаранчеву стрічку, знову залишилися біля керма держави.
Лук’яненко сказав, що “здійснивши помаранчеву революцію, тепер треба зробити всі організаційні кроки для того, щоб замінити якомога більше людей, щоб президент міг створити всю структуру виконавчої влади з максимально чесних людей”.
Депутат зауважив, що інформація про співпрацю зі спецслужбами та про причетність до протиправних дій має бути оприлюднена лише тоді, коли особа, причетна до цього, висуватиметься на певну посаду. Лук'яненко повідомив, що доручив своїм помічникам розробити законопроект про люстрацію, але зазначив, що критично ставиться до можливості ухвалення цього законопроекту нинішнім складом Верховної Ради.

ГОТОВИЙ БОРОТИСЯ

За кілька днів по цьому на прес-конференції народний депутат Василь Червоній з фракції "Наша Україна" повідомив, що Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності парламенту приступає до розробки законопроекту щодо люстрації. Він також розповів, що 13 січня у Верховній Раді розпочали збір підписів на підтримку законопроекту про люстрацію.
На думку Червонія, в законопроекті необхідно буде ввести положення щодо "унеможливлення висунення кандидатів в депутати всіх рівнів людей, причетних до порушення прав громадян, до політичних переслідувань". За словами депутата, без процедури люстрації говорити про глобальне перетворення в усіх структурах влади не можливо.
Червоній також повідомив, що планується провести міжнародний круглий стіл за участю парламентаріїв-юристів Чехії, Польщі, країн Балтії, на якому буде обговорено і “відшліфовано” український законопроект про люстрацію.
Депутат вважає, що студентська ініціатива щодо законопроекту про люстрацію "не має права бути похована і обов'язково буде реалізована, якщо не цим складом парламенту, так іншим". Депутат розуміє, що проходження цього законопроекту через парламент – це складний процес і не тішить себе ілюзією, що він одразу буде прийнятий. "Я готовий боротися два і три роки для цього, щоб реалізувати цей закон", - сказав Червоній.

СТУДЕНТИ ВИМАГАЮТЬ

У січні в Києві відбувся Студентський форум. У резолюції зібрання учасники Форуму вимагали від Верховної Ради України прийняти закон про люстрацію, який має регламентувати добровільне зголошення, перевірку, облік та амністію (або, в разі відповідного рішення Люстраційного суду, недопущення до інституцій нової влади) осіб, причетних до грубої фальсифікації виборів, політичних переслідувань, масштабних зловживань владою, а також співпраці з іноземними та радянськими спецслужбами, створення загроз національній безпеці держави.
Студенти також вимагають від парламенту законодавчо врегулювати створення та принципи функціонування Люстраційного суду України, створити спеціальну слідчу комісію парламенту з питань люстрації, врегулювати розслідування фактів фальсифікації виборів Президента 2004 року та визначити кінцевий термін добровільного зголошення осіб, причетних до фальсифікації.

НЕ «ЗАГОВОРИТИ» РЕВОЛЮЦІЮ

Голова Центру дослідження політичних цінностей Олесь Доній заявив про необхідність проведення дострокових виборів до місцевих органів влади вже у 2005 році. Він вважає, що нові вибори потрібні, аби під час них “проявилися нові кадри”. За його словами, проблема “помаранчевої революції” в тому, що вона поки “не відкрила нових облич, нових імен”. Доній зазначив, що через те, що Україна у 1990-91 роках не змогла здійснити люстрацію, не вдалося відсторонити стару номенклатуру від влади, тому сьогодні не варто зволікати з кадровою ротацією. “Треба не “заговорити” революцію”, - наголосив Доній.

ДО РЕЧІ
У жовтні 2004 року в Польщі був прийнятий закон про люстрацію, що вимагає від парламентаріїв, суддів та інших високопоставлених урядовців заявити про свою співпрацю зі спецслужбами соціалістичної Польщі. У зв'язку з цим позбавився посади голови Сейму Республіки Польща Юзеф Олекси. Він заявив про намір піти у відставку після того, як Люстраційний суд в середині грудня 2004 р. визнав, що він говорив неправду, коли стверджував, що не співпрацював із спецслужбами за часів комуністичної Польщі.

ДОВІДКА
ЛЮСТРАЦИЯ (лат. lust ratio — очищення) — в ряді східноєвропейських держав (Угорщина, Чехія, Естонія, Латвія, Румунія) особлива процедура перевірки осіб, які посідають відповідальні державні посади, а також кандидатів на ці посади щодо їх належності (в минулому) до керівництва комуністичних партій, службам державної безпеки або співробітництва з цими службами. Люстрація проводиться на основі спеціальних законів, як правило, спеціальними органами (наприклад, в Угорщині це комітети, що обираються парламентом у складі трьох суддів). Якщо під час люстрації встановлюються факти співробітництва з тоталітарним режимом, особі надається вибір між добровільною відставкою (зі збереженням таємниці виявлених фактів) і примусовою відставкою (з публічним оголошенням компрометуючої інформації).

При підготовці статті були використані матеріали інформаційного агентства УНІАН.

Категория: Мої статті | Добавил: stelmashow (15-07-2006) | Автор: Стельмашов Артем
Просмотров: 882 | Комментарии: 3 | Рейтинг: 0.0

Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz
Категории каталога
Мої статті [35]
Поиск по каталогу
Друзья сайта
Статистика